Spółka WindTAK współpracuje z najlepszymi  ekspertami w branży energetyki odnawialnej oraz instytutami badawczymi z Polski, Kanady UE, i USA

OPIS SPÓŁKI

Tylko w ubiegłym roku spółka otrzymała oficjalne państwowe odznaczenia od Ministerstwa Rozwoju i Technologii za zasługi dla rozwoju krajowej gospodarki. Ministerstwo przyznało spółce WindTAK także dofinansowanie w kategorii „Technologie jutra”. Ponadto WindTAK sp. z o.o aktywnie uczestniczyła w prestiżowych programach finansowanych z UE jak Ventures Thrive, inicjatywach promujących AI/IoT/5G jak Rethink digital przy jednej z najlepszych stref ekonomicznych w UE (tj. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna). Nasz największy ubiegłoroczny sukces to pokonanie  522 konkurentów i uplasowanie się na miejscu 3 podium w finałowej 20 –tce programu NCBiR-Akces. W kategorii indywidualnej – też mieliśmy się czym pochwalić!  Nasz CTO, dr inż. Piotr Wiklak obronił doktorat na Politechnice Łódzkiej. Badania dot. turbin wiatrowych wykonał w Norwegii na uczelni NTNU Trondheim. Pozyskaliśmy także do zespołu talent z najmłodszego pokolenia inżynierów turbin wiatrowych. W 2023 roku dołączył do nas Szymon Wiśniewski  z SKN GUST, który w kole naukowym Politechniki Łódzkiej był najlepszy na świecie w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest, organizowanym przez Hanze University of Applied Sciences (Delft, Holandia). Biznesowo oczywiście pozostała eksportowa wisienka na torcie czyli desant na wymagający rynek kanadyjski podkreślony przez założenie spółki WindTAK Canada Inc., pozyskanie pierwszych klientów i partnerów do współpracy na rynku Ameryki Płn. i rozpoczęcie promocji spółki przez liczne publikacje, eventy … i mini reportaż w kanadyskiej CBC TV. W 2024 r. planujemy m.in.: wyjazd do Tartu, Estonia, w poszukiwaniu inwestorów CleanTech, następnie w lutym San Diego, Kalifornia, i targi energetyki wiatrowej American Clean Power oraz wizyta w Los Anageles oraz Dolinie Krzemowej w poszukiwaniu kontaktów branżowych, biznesowych i inwestycjnych,  potem w marcu wyjazd do Sopotu na targi Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Paryża na deep-tech'owe wydarzenie "Hello tomorow”. Od kwietnia sprzedażowa ekspansja na rynku krajowym i zagranicznym. Merytorycznie zaś rozglądać będziemy się za czymś co w zespole nazywany procesem „RESintegracji” czyli integracji pozostałych OZE (m.in. PV) w usprawnione i zaawansowane rozwiązania maksymalizujące potencjał (ko)generacyjny.


OPIS ROZWIĄZANIA (PRODUKTU/USŁUGI)

Aktualnie w Polsce większość turbin wiatrowych ma średnio ponad 10 lat pracy za sobą, czyli przekroczyły już połowę zakładanego czasu swojej żywotności. Wiąże się to z ich wyższą awaryjnością oraz prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzeń, które mogą skutkować poważnym uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem. Omawiane turbiny wiatrowe w większości nie posiadają lub posiadają bardzo proste systemy detekcji, które nie gwarantują zabezpieczenia przed awarią i nie śledzą nietypowych zdarzeń lub zachowań urządzenia, czego bezpośrednim dowodem mogą być doniesienia medialne o coraz częstszych awariach turbin wiatrowych, gdzie np. pękła przekładnia i turbina uległa rozerwaniu lub urwała się łopata wirnika. Takie sytuacje są niezwykle niebezpieczne i jeżeli do takiej usterki dojdzie w czasie pracy urządzenia to maszyna praktycznie zawsze ulega całkowitemu zniszczeniu i zostaje odstawiona na czas napraw generując jedynie koszty. Rozwiązaniem może być kompleksowy system monitoringu wibracji i wczesnego ostrzegania o przekroczonej normie drgań i innych nieprawidłowościach, który pozwoli zminimalizować zagrożenie, ograniczyć straty majątkowe, przerwy w produkcji wynikające z potencjalnych awarii oraz pozwoli udokumentować zdarzenie na potrzeby uzyskania odszkodowania. Już teraz system WindTAK to zaawansowany monitoring multi-megawatowych turbin wiatrowych za pomocą autorskich urządzeń IoT współpracujących z chmurą. Technologia może poprawić efektywność energetyczną turbiny o nawet 17% w skali roku, wliczając w to  poprawę współczynników aerodynamicznych oraz ograniczenie czasu potrzebnego na nieprzewidziane postoje serwisowe. Nasz czujnik drgań i temperatury zainstalowany w aerodynamicznie optymalnych lotkach umieszczanych na łopatach turbiny już dziś pozwala śledzić stan operacyjny wirnika w trybie ciągłym z częstotliwością do 50Hz, jednocześnie gwarantując niemal 5%-ową poprawę sprawności energetycznej dzięki optymalnej aerodynamice.  Żadne inne rozwiązanie na rynku nie daje takich możliwości. 


OPIS ZESPOŁU

Główna część zespołu to 3 udziałowców o rozbudowanych kompetencjach: CEO - dr inż. Maciej Karczewski, większościowy udziałowiec z podłożem akademickim w dziedzinie aeromechaniki i budowy maszyn oraz wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu innowacyjnych przedsięwzięć, przedsiębiorstw oraz sprzedaży. CTO - dr Piotr Wiklak inżynier energetyk z doświadczeniem akademickim oraz doświadczeniem w projektowaniu, budowaniu i badaniu elementów turbin wiatrowych, posiadający uprawnienia wymagane do pracy na turbinach wiatrowych oraz kompetencje do programowania i obróbki danych pomiarowych. W dalszej kolejności zespół składa się z elektronika z dużym doświadczeniem w projektowaniu, budowaniu i programowaniu elektroniki, programisty systemów wbudowanych, programisty aplikacji chmurowych oraz ds. rozwiązań dla analiz Big Data, magistra inżyniera w dziedzinie elektrotechniki oraz z doświadczeniem w inżynierii materiałowej oraz technologii druku 3D. Na zlecenie zatrudnianych jest trzech absolwentów kierunku inżynieria energetyka.


OSOBY KONTAKTOWE

Maciej Karczewski