Fresh Chromato zajmuje się budową i komercjalizacją robota automatyzującego proces przygotowania próbek w analizie chemicznej.

OPIS SPÓŁKI

SFPE sp. z o. o. od roku 2021 zajmuje się komercjalizacją badań naukowych wytworzonych przez zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod przewodnictwem udziałowca i współzałożyciela firmy wnioskodawcy, prof. dr. hab. Tadeusza Dzido, wieloletniego kierownika katedry Chemii Fizycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Spółka jest firmą rodzinną i powstała z inicjatywy Tomasza Dzido, projektanta produktów technologicznych, który wspomaga naukowców poprzez dostarczanie kompetencji z dziedziń hardware, software, marketingu i sprzedaży.


OPIS ROZWIĄZANIA (PRODUKTU/USŁUGI)

Produkt służyć bedzie do przygotowania próbek do analizy chemicznej technikami High Performance Liquid Chromatography (HPLC) i/lub Mass Spectrometry (MS). Będzie miał zastosowanie przede wszystkim do analiz próbek posiadających tzw. „bogatą matrycę” czyli takich, które posiadają wiele zanieczyszczeń. Są to próbki żywności, pasz, tkanek, płynów ustrojowych oraz próbki środowiskowe. Zanieczyszczenia powodują, iż analiza próbek staje czasochłonna, bardziej skomplikowana i kosztowna. Bez odpowiedniego przygotowania próbki wykrycie w niej kilkuset niepożądanych substancji często jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem jest odpowiednie oczyszczenie próbki przed właściwą analizą. Technologia startupu, będąca przedmiotem patentu w kilkudziesięciu krajach świata, oferuje najwyższy na rynku stopień oczyszczenia próbki. Ponadto, zapewnia pełną automatyzację oraz jest bardzo ekologiczna (pozwala na wykonywanie analiz „z jednej kropli” oraz kilkukrotnie obniża zużycie szkodliwych rozpuszczalników w porównaniu do technik wykorzystywanych w praktyce). Jednym z jej głównych zastosowań jest rutynowe oznaczanie toksyn w żywności - proces skomplikowany i kosztowny w praktyce laboratoryjnej, który startup ma szanse radykalnie uprościć i zautomatyzować.


OPIS ZESPOŁU

Prof. dr hab. Tadeusz Dzido - kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na UM w Lublinie. Autor i współautor 110 publikacji naukowych oraz ponad 30 patentów z zakresu analizy chemicznej z wykorzystaniem chromatografii. Pionier badań nad metodami separacji substancji z wykorzystaniem elektrochromatografii planarnej i ciśnieniowej oraz elektrochromatografii ortogonalnej. Producent komór chromatograficznych swojego autorstwa, wytwarzanych na licencji UM w Lublinie. Edytor Journal of Planar Chromatography, członek Editorial Board Acta Chromatographica.

Tomasz Dzido - kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie systemów informatycznych. Przez 6 lat prowadził agencję reklamową, a następnie software house w Stanach Zjednoczonych. Jego kompetencje dotyczą również marketingu, zarządzania i sprzedaży. Posiada doskonałą znajomość jęz. Angielskiego, a także niemieckiego i hiszpańskiego w stopniu komunikatywnym. Jego pasją jest projektowanie innowacyjnych, łatwych użyciu produktów technologicznych.




OSOBY KONTAKTOWE

Tomasz Dzido