Spółka BEE HEALTHY HONEY oferuje emiter ekologiczny, który zwalcza warrozę u pszczół za pomocą dzwięków. Naszą misją jest doskonalenie pszczelarstwa, aby było ono bezpieczne, etyczne i jakościowe. 

OPIS SPÓŁKI

Spółka BEE HEALTHY HONEY oferuje emiter ekologiczny, który zwalcza warrozę u pszczół za pomocą dźwięków. Naszą misją jest doskonalenie pszczelarstwa, aby było ono bezpieczne, etyczne i jakościowe. Pragniemy pozytywnie wpływać na zdrowie pszczół, pszczelarzy i konsumentów miodu. Ważne jest dla nas także kompleksowe wspieranie pszczelarzy oraz organizacji pszczelarskich. Nasza historia rozpoczęła się już w 2019 roku, gdy sami doświadczyliśmy problemu ze zwalczeniem warrozy na swojej pasiece. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie istnieje skuteczne i wygodne rozwiązanie na zwalczanie tej poważnej choroby, a najbardziej powszechne chemiczne środki przeciw warrozie są szkodliwe dla ludzi i pszczół! W związku z tym podjęliśmy pierwsze starania o stworzenie lepszego rozwiązania. Po wykonaniu wielu prac badawczych i prototypów w końcu udało nam się wytworzyć nasz ekologiczny emiter. Od razu cieszył się on dużym zainteresowaniem pszczelarzy i środowiska naukowego! Nasze urządzenie zwalidowało około 300 pszczelarzy! W 2020 roku uzyskaliśmy patent na wynalazek, a w lipcu 2023 rozpoczęliśmy działalność jako spółka. Nasze rozwiązanie stało się przedmiotem wielu publikacji, konferencji naukowych i wydarzeń w Polsce i za granicą. Zaprezentowaliśmy się także na antenie radia, a także zostaliśmy wyróżnieni przez programy jak TeenCrunch, Young Incredibles Sebastiana Kulczyka, AKCES NCBR i ARYĀ Accelerate. Jesteśmy skoncentrowani na rozwoju, a naszym następnym krokiem będzie prawdziwa dygitalizacja pszczelarstwa. Dążymy do tego, by nasz emiter był powszechnie stosowany w pasiekach. Dzięki programowi AKCES NCBR mamy na to realną szansę!


OPIS ROZWIĄZANIA (PRODUKTU/USŁUGI)

Emiter soniczny skutecznie zwalcza pasożyta Varroa pod zasklepem hamując rozwój jego młodego pokolenia. Warroza to choroba czerwiu pszczelego wywołana przez żarłoczne larwy pasożyta Varroa. Pszczoły pszynoszą do ula około 300 szt Varroa dziennie. Proces rozwoju pasożyta odbywa się w zasklepionych komórkach, na larwach pszczół jak i trutni. Fale dźwiękowe emitera utrudniają pobieranie pokarmu przez rozwijające się postacie larwalne pasożyta. W efekcie, rozwój pasożyta Varroa hamowany jest nawet do 90%. Ponadto, emiter wspomaga mechanizmy obronne pszczół - VSH. Polegają one na obgryzaniu pasożyta  żuwaczkami. Proces ten wymaga dłuższego czasu, około trzech tygodni, w odniesieniu do Varroa w fazie rozproszenia (uprzednio faza foretyczna). Stąd większość ruchliwych pasożytów zdąży zasiedlić komórki z czerwiem i przejść do fazy rozrodczej. Emiter soniczny nie działa na Varroa destructor w fazie rozproszenia. Jego działanie dosięgnie pasożyta, gdy rozpocznie on proces rozrodczy w wybranej komórce plastra, w której znajduje się rozrastająca się larwa pszczela. Urządzenie nie tylko chroni pszczoły, ale również zwalcza warrozę na bieżąco - jak tylko pojawi się w ulu. Jeśli twoje pszczoły przynoszą do ula więcej warrozy, to od razu zauważysz zwiększony osyp. Jest to osyp soniczny. Zawiera on postacie larwalne, niedostrzegalne gołym okiem przez pszczelarza. Zakres częstotliwości fal akustycznych zawarty jest w przedziale od 15 kH do 23 kHz, dla korzystnego zróżnicowania energii akustycznej na tej samej pasiece.
Emiter jest pierwszą niechemiczną, w pełni bezpieczną, ekologiczną i ekonomiczną metodą zwalczania warrozy!

OPIS ZESPOŁU

Współtwórcom emitera ekologicznego i współzałożycielem BHH jest prof. dr hab. Marian Surowiec. Jego bogaty dorobek naukowy doceniany jest w czasopismach naukowych, konkursach i międzynarodowych instytucjach (Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, Ecole des Mines, Nancy, Durham University, Forschungzentrum Juelich). Pełnił on funkcję dziekana w Uniwersytecie Śląskim oraz rektora w uczelni niepublicznej, której był współzałożycielem. Jest także współautorem podręczników i monografii naukowych. Aktualnie jest także wykładowcą uniwersyteckim i cenionym pszczelarzem prowadzącym pasiekę badawczą. Za swoje doświadczenie i zasługi został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jest również stałym prelegentem Naukowych Konferencji Pszczelarskich. Otrzymał on także złoty i srebrny krzyż zasługi.

Prezeską BHH jest Oliwia Myczkowska - działaczka i przedsiębiorczyni społeczna. Ma ona doświadczenie w zarządzaniu zespołami i pracy w trzecim sektorze. Działała już w 20 organizacjach pozarządowych i wielu zespołach projektowych. Jest także współorganizatorką wydarzeń i założycielką kilku inicjatyw społecznych. Została laureatką licznych konkursów i programów rozwojowych.




OSOBY KONTAKTOWE

Oliwia Myczkowska  

Marian Surowiec