Misja

Akces NCBR Sp. z o.o. jest akceleratorem, który ma na celu wsparcie komercjalizacji innowacji na rynku. Stanowi jeden z elementów procesu realizowanego przez Grupę NCBR, odpowiadając za akcelerację innowacji powstałych w wyniku prac badawczych i rozwojowych w środowisku naukowym i biznesowym. Wsparcie realizowane jest poprzez działania edukacyjne i pre-akcelerację, akcelerację oraz post-akcelerację.

Do statutowych zadań Akces NCBR Sp. z o. o. należy: 

  1. Finansowanie działań przygotowujących do wdrożenia wyników badań naukowych i prac rozwojowych (art. 30 ust. 1 pkt 2 Ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) oraz wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych (art. 30 ust. 1 pkt 1 Ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) jako narzędzie prowadzące względem rozwiązań o charakterze innowacyjnym w następujących po sobie etapach poniższe aktywności:
    • identyfikację rozwiązań o potencjale komercyjnym (w drodze naborów i tzw. scoutingu) i ich selekcję;
    • działania wspierające twórców tych rozwiązań w przygotowaniu do komercjalizacji i w skalowaniu ich działalności komercyjnej;
    • udzielanie wsparcia merytorycznego lub finansowego niezbędnego do przygotowania i prowadzenia komercjalizacji wskazanych rozwiązań w początkowych jej etapach (inkubacja, akceleracja, w tym inwestycja kapitałowa).
  1. Wsparcie rozwoju kadry naukowej (art. 30 ust. 2 Ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) poprzez stworzenie środowiska ułatwiającego komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych jej członków, w którym to środowisku osoby te będą mogły zdobyć kompetencje (poprzez szkolenia) i wsparcie merytoryczne (poprzez mentoring) niezbędne dla prowadzenia komercjalizacji wskazanych wyników prac.
  2. Pobudzanie inwestowania przez przedsiębiorców w działalność naukową (art. 29 Ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) poprzez:
    • stworzenie warunków inkubacji i akceleracji projektów B+R do poziomu rozwoju umożliwiającego dalszy rozwój przedsięwzięcia z udziałem inwestorów prywatnych, dzięki osiągnięciu akceptowalnego, z punktu widzenia inwestorów prywatnych, poziomu ryzyka przedsięwzięcia;
    • stworzenie narzędzia, które w dalszym etapie rozwoju będzie potencjalnie umożliwiać realizację strategii inkubacyjnych i akceleracyjnych dla przedsiębiorców, którzy z różnych względów, w tym ryzyka braku odpowiedniej skali, nie zdecydowali się na stworzenie własnego akceleratora.
  1. Udziału w realizacji międzynarodowych programów badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym programów współfinansowanych ze środków zagranicznych (art. 30 ust. 1 pkt 4 Ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) poprzez udział Spółki w międzynarodowych inicjatywach akceleracyjnych.

PRE-AKCELERACJA

AKCELERACJA

POST-AKCELERACJA 

Oferta

Wsparcie Akces NCBR realizowane jest między innymi poprzez programy akceleracyjne, które scharakteryzować można jako horyzontalne- otwarte dla wszystkich innowacji oraz wertykalne- skierowane branżowo, dziedzinowo lub sektorowo. Wsparcie zawieraja unikalne na rynku polskim połączenie trzech kluczowych elementów: mentoringu, grantu i inwestycji. 

Reprezentujesz istniejącą spółkę lub zamierzasz ją wkrótce zarejestrować

Od momentu rejestracji spółki minęło nie więcej niż pięć lat

Twój pomysł przeszedł weryfikację POC (Proof of Concept) / MVP (Minimum Viable Product) lub jest wynikiem prac B+R

Poziom Gotowości Technologicznej projektu (TRL) wynosi minimum 3

Mentoring biznesowy o wartości 100 tys. zł obejmuje przeprowadzenie konsultacji merytorycznych realizowanych przez doświadczonych ekspertów- praktyków biznesu, biznesmanów czy managerów. Ich celem jest bezpośrednie wsparcie startup-ów w osiąganiu celów biznesowych poprzez przygotowanie i realizację „szytej na miarę” strategii biznesowej, dzięki czemu kolejny etap akceleracji, jakim jest wsparcie finansowe w formie bezzwrotnego granu w wysokości 300 tys. złotych ma charakter wykonawczy. Synergiczne połączenie tych dwóch komponentów w efekcie skutecznie realizuje potrzeby startupów w osiąganiu celów wdrożeniowych, pozyskiwaniu inwestycji, jak też wspiera ich umiędzynarodowienie.

Wartością dodaną i unikatową na rynku polskich akceleratorów jest możliwość pozyskania przez beneficjentów dodatkowego finansowania poprzez inwestycję kapitałową Akces, która dopełnia wsparcie w obszarach potrzeb startup-ów.

 

Ponadto Akces realizuje działania post-akceleracyjne w celu wsparcia dalszej ścieżki rozwoju beneficjentów (np. pozyskaniu finansowania, komercjalizacji innowacji) poprzez pomoc w budowaniu i wzmacnianiu sieci kontaktów biznesowych z funduszami VC, Aniołami Biznesu, korporacjami, jak też ośrodkami przemysłowymi, co dodatkowo stanowi wartość dodaną dla startup-ów związaną z potrzebą networkingu w ekosystemie innowacji. 

100 tys. zł

Mentoring

300 tys. zł

Grant

600 tys. zł

Inwestycja